• Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • StumbleUpon
  • RSS

2013-06-27

Miért "lájkolunk" a Facebook-on cégeket, márkákat?

Egy amerikai közösségi marketing megoldásokat fejlesztő cég, a Syncapse 2080 vásárlót kérdezett meg arról, hogy miért Like-olnak cégeket/márkákat a Facebook-on. A kutatás során a kulcsfontosságú gazdasági területek összesen 20 legjelentősebb márkáját, cégét vizsgálták.

A válaszadók 10 válaszlehetőség közül választhattak:
  • a leggyakoribb Like-indok az adott márka/cég támogatásának kifejezése (49%);
  • a második leggyakoribb indok valamiféle kupon vagy árengedmény Like-útján történő elérése (42%);
  • a harmadik leggyakoribb ok a rendszeres információhoz való jutás (41%);
  • 35% valamilyen versenyben vett részt;
  • 31% a Like-olt céggel, márkával kapcsolatos saját jó élményét szerette volna így kifejezni;
  • 27% így kívánta megosztani a közösséggel a Like-olt márka/cég iránti érdeklődését;
  • 21% valamilyen termékkel/szolgáltatással kapcsolatos információkeresés során Like-olt;
  • 20% azért Like-olt, mert látta, hogy más barátjuk már követője az adott márkának/cégnek;
  • 18% valamilyen reklám hatására Like-olta az adott céget/márkát;
  • 15% pedig valakinek az ajánlása miatt Like-olt egy adott márkát/céget.
Forrás: Syncapse




















A fenti adatok az egyes márkákra adott hasonló típusú válaszlehetőségek átlaga. Az egyes márkákra/cégekre leadott válaszok márkák szerint természetesen eltérőek - ezt az alábbi táblázat mutatja. A Disney, a Coca-Cola, a Nike esetén pl. az átlagnál jóval erősebb Like ok a márka személyes támogatásának kifejezése - a BMW és a Zara esetén ez az átlagnál kevésbé fontos szempont.

Forrás: Mashable



A kutatás kilenc oldalas összefoglalója az alábbiakban olvasható, illetve letölthető:




2013-06-20

Jelentés az online reklám helyzetéről – Adobe tanulmány (2. rész)

Az Adobe megbízásából 2012 októbere és 2013 áprilisa között 8750 vásárlót és 1750 marketing szakembert kérdeztek meg az Egyesült Államokban, Franciaországban, Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztráliában, Japánban, valamint Dél-Koreában az online marketing helyzetéről és az online marketinghez való viszonyukról.

Az előző blogbejegyzésemben a felmérés három kérdésével kapcsolatos eredményeket mutattam be:
  • Mik a legmegbízhatóbb termékekkel és márkákkal kapcsolatos információforrások? - A családtagok/barátok/munkatársak, az online marketing bizalmi szintje alacsony
  • Mik a leghatékonyabb marketing és reklám információforrások? - A tradicionális média csatornák hatékonyabbak a digitális csatornáknál
  • A vállalatok mely reklám és marketing csatornán keresztül érhetik el leghatékonyabban a vásárlókat? - Leginkább a gyakran nézett TV-műsorokon és az online/offline kuponokon keresztül

Ebben a bejegyzésben arra kapunk választ, hogy a felmérésben részt vett 8750 vásárló és 1750 marketing szakember szerint ...
  • melyek a leginkább és a legkevésbé bosszantó reklámtípusok;
  • mi a vásárlók viszonya a közösségi médián Like-olt termékekhez/márkákhoz - miért Like-olnak termékeket/márkákat a vásárlók;
  • mik a vásárlók reklám preferenciái.


Melyek a leginkább és a legkevésbé bosszantó reklámtípusok?

A válaszadó 8750 vásárló 1-4-es skálán értékelhette a különböző reklámtípusokat (1 a legkevésbé bosszantó; 4 a legbosszantóbb). A céges telefonhívások a vásárlók 92%-a szerint bosszantó, nemkívánatos, második helyen az online pop-up reklámok (80%), harmadik helyen a szöveges üzenet alapú reklámok (78%) állnak. A közösségi média reklámok és az online reklámok "közepesen" bosszantó reklámtípusoknak tekinthetők, mivel a vásárlók 54-54%-a fejezte ki nemtetszését. A Google keresőben megjelenő reklámok elfogadottsága jobb - a vásárlók 48%-a szerint bosszantó ez a reklámtípus. A legkevésbé bosszantó  4 reklámtípus mind tradicionális (nem online): leginkább elfogadott az újságokban és magazinokban megjelenő reklámok (23%), majd jönnek a TV reklámok (39%), a filmekben és TV-műsorokban elhelyezett termékelhelyezések (42%), és a hagyományos postai úton küldött írott reklámanyagok (45%).
Forrás: Adobe



Mi a vásárlók viszonya a közösségi médián Like-olt termékekhez/márkákhoz - miért Like-olnak termékeket/márkákat a vásárlók?

A rendszeresen vásárolt márkákat/termékeket Like-olják leginkább a több válaszlehetőséget is választható vásárlók (40%). Fontos Like-olási ok a márka stílusa és személyisége (39%) és egy esetleges promóció (35%). Legkevésbé fontos, hogy valamilyen ismerősünk ott dolgozik vagy valamelyik barátunk szintén Like-olta már az adott márkát/terméket (6-6%).

Meg kell jegyezni, hogy a kutatásban résztvevő vásárlók csupán 61%-a közösségi média felhasználó, így a fent említett, és a teljes mintához viszonyított pl. 40%-os érték, az összes közösségi média felhasználóhoz viszonyítva arányaiban jóval magasabb érték, kb. 66%, azaz a közösségi média felhasználók:
  • kb. kétharmada a rendszeresen vásárolt márkákat/termékeket Like-olja;
  • 64% a a márka stílusa és személyisége miatt Like-olt;
  • 58% egy promóció miatt Like-olt;
  • 10-10% pedig azért Like-olt terméket/márkát, mert valamilyen ismerősük ott dolgozik vagy valamelyik barátjuk szintén Like-olta már az adott márkát/terméket .


ForrásAdobe


Hogyan alakul a vásárlók reklám preferenciája?

A 2012 októbere és 2013 áprilisa között megkérdezett 8750 vásárló arra a kérdésre, hogy a felsorolt állítások közül mely állítással ért egyet, az alábbi százalékos értékben adott igen választ, azaz értett egyet az állítással. Az állítások közül kiemelnék néhányat. A válaszadók...
  • ... 74%-a szerint a reklámoknak valamilyen egyedi történetet kellene tudni elmesélni, nem csupán a reklámozott termék értékesítését kellene előtérbe helyezni;
  • ... 71%-a szerint az in-store élmények fontosabbak az online élménynél;
  • ... 70%-s szerint a TV reklámok hatékonyabbak az online reklámoknál;
  • ... 67%-a szerint egy videó felér 1000 szóval;
  • ... 66%-a szerint a fogyasztói vélemények, termékleírások az igazság legjobb forrásai;
  • ... 49%-a szerint az online banner hirdetések nem működnek (nem hatékonyak);
  • ... 41%-a szerint az online hirdetések bosszantók;


ForrásAdobe

A fenti adatokból jól látható, hogy igen jelentős azoknak a vásárlóknak az aránya, akik szerint az online reklámok hatékonysága viszonylag alacsony, sőt bosszantó; a vásárlók majd fele szerint az online banner hirdetések egyáltalán nem működnek, nem hatékonyak.

A hagyományos online reklámok helyett más marketing kommunikációs megoldásokat érdemes tehát alkalmazni. Egy korábbi blogbejegyzésemben írtam arról, hogy a Vanson Bourne és a Pitney Bowes Software által 2012. végén közzétett „Social media: contrasting the marketing and consumer perspectives” című kiadványa megemlít néhány, a közösségi média felhasználók által legfontosabbnak tartott vállalati kommunikációs lehetőséget:
  • árengedményeket biztosító kuponok, ingyen-lehetőségek (ajándékok),
  • új termékekkel/szolgáltatásokkal kapcsolatos hírek,
  • értékesítéssel kapcsolatos hírek,
  • új eseményekkel kapcsolatos hírek,
  • a termékekkel/szolgáltatásokkal kapcsolatos változások,
  • ügyfélszolgálati kommunikáció.


2013-06-18

Jelentés az online reklám helyzetéről – Adobe tanulmány (1. rész)

Az Adobe megbízásából 2012 októbere és 2013 áprilisa között 8750 vásárlót és 1750 marketing szakembert kérdeztek meg az Egyesült Államokban, Franciaországban, Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztráliában, Japánban, valamint Dél-Koreában az online marketing helyzetéről és az online marketinghez való viszonyukról.


Mik a legmegbízhatóbb termékekkel és márkákkal kapcsolatos információforrások? 

A családtagok/barátok/munkatársak a legmegbízhatóbb információforrások, az online marketing bizalmi szintje alacsony

Arra a kérdésre, hogy mik a legmegbízhatóbb termékekkel és márkákkal kapcsolatos információforrások, a vásárlók (narancs szín) 51%-a, a marketing szakemberek (piros szín) 36%-a a családtagokat/barátokat/munkatársakat nevezte meg a legmegbízhatóbb termékekkel és márkákkal kapcsolatos információforrásnak. Második legmegbízhatóbb információforrásnak a tradicionális fogyasztói fórumokat és publikációkat nevezték meg (35%; 33%); harmadik helyen a tradicionális újságok és TV áll (28%; 27%); csupán negyedik helyet sikerült megszereznie a legmegbízhatóbbnak bizonyult digitális csatornának, a vállalati honlapoknak (17%; 22%). Az online hírportálok (11%; 16%), blogok (8%; 11%), a tradicionális szakpublikációk (6%; 13%), és az online vállalati közösségi média oldalak (3%; 7%) zárják a sor.

A vizsgált három európai országban (Franciaországban, Németországban, Egyesült Királyságban) a globális átlag alatti a digitális médiumok megbízhatósági szintje, a vizsgált három ázsiai országban (Ausztráliában, Japánban, Dél-Koreában) ez a szint valamivel a globális átlag felett található.

Forrás: Adobe



Mik a leghatékonyabb marketing és reklám információforrások?

A tradicionális média csatornák hatékonyabbak a digitális csatornáknál

Nagyjából a vásárlók és marketing szakértők bizalmi indexének megfelelően alakult a reklám és marketing üzenet közvetítő csatornák hatékonyságának elismertsége.

Arra a kérdésre, hogy mi a leghatékonyabb marketing és reklám információforrás, a megkérdezett 8750 vásárló 47%-a szerint a hagyományos újságok és TV-k a leghatékonyabb marketing csatornák. A megkérdezett 1750 marketing szakember 41%-a szerint is ezek a leghatékonyabb marketing csatornák. Második helyen állnak a családtagok/barátok/munkatársak (31%; 22%); harmadik helyen a hagyományos fogyasztói fórumok/publikációk (25%; 24%); negyedik helyen a vállalati honlapok (18%; 24%); ötödik helyen a digitális hírportálok (12%; 17%); fej-fej mellett hatodik-hetedik-nyolcadik helyen a vállalati közösségi média oldalak (9%; 13%), a tradicionális szaklapok (7%; 13%), valamint a blogok (8%; 11%) állnak.

Ebben a kérdésben az amerikai, európai és ázsiai válaszadók válaszai között nem lehet szignifikáns eltérést tapasztalni – egy kivételtől eltekintve: az USA-ban a családtagok/barátok/munkatársak a többi régióhoz képest hatékonyabbnak tartott reklám/marketing üzenet közvetítő csatornák. 

Forrás: Adobe


A vállalatok mely reklám és marketing csatornán keresztül érhetik el leghatékonyabban a vásárlókat?

Leginkább a gyakran nézett TV-műsorokon és az online/offline kuponokon keresztül

Arra a kérdésre, hogy mi a leghatékonyabb reklám és marketing csatorna, hogy a vállalatok elérjenek téged (egy választ lehetett adni), a megkérdezett vásárlók 40%-a, a marketing szakemberek 34%-a a rendszeresen nézett TV-műsorok választ adták. Körülbelül fele ilyen sokan nevezték meg az online vagy tradicionális kupon ajánlatokat (22%; 16%); harmadik helyen állnak az óriásplakátok (9%; 11%); majd jönnek a közösségi média reklámok (5%;9%), a TV által közvetített sportesemények (6%; 6%), a világméretű sportrendezvények (4%; 7%), az online videók (4%; 6%), a mobil alkalmazások (1%; 4%), valamint a jelentős szórakoztatóipari események (2%; 2%).

E téren két jelentősebb eltérés is látható a különböző régiók között:
  • a rendszeresen nézett TV-műsorok reklám/marketing üzenet közvetítő ereje Ázsiában a legjelentősebb, Európában viszonylag gyengébb ez a hatás;
  • Európában viszonylag jelentős az óriásplakátok szerepe a többi régióhoz képest.

Forrás: Adobe


A TV jelentőségének aránya és az online médiumok viszonylagos gyengesége a fenti adatsorok láttán, lehet, hogy első látásra meglepő.

Segítségül a Nielsen globális reklámköltéseit bemutató ábrája, mely igazolja a fenti értékeket: a TV reklámköltés magasan vezet (62,8%), második helyen még mindig az újságok (19,5%), és csupán utolsó előtti helyen áll az internet 1,9%-kal.

Forrás: Nielsen


A reklámköltések alakulása alapján elmondható, hogy az online hirdetések súlya továbbra is : 2012-ben az internet reklámköltés nőtt a leginkább (9,9%-kal).

Forrás: Nielsen

2013-06-15

A képek ereje a közösségi marketingben - ötletek és jó példák



Számos kutatás, tanulmány bizonyítja egyértelműen, hogy egy képet tartalmazó üzenet általában sokkal erősebb hatású, mint egy egyszerű szöveges üzenet - érthető a jelenség, nem szorul magyarázatra. A HubSpot egyik tavalyi kutatása például 8800 B2B és B2C cég Facebook üzeneteit vizsgálta meg: a fotós üzenetek átlag 53%-kal növelték a Like-ok számát és 104%-kal a hozzászólások számát. Az iMedia Communications blogja kiválasztott néhány sikeres céges Facebook üzenetet és meghatározott néhány kategóriát, ahol egy jó, átütő kép alkalmazásával növelhetjük a közösségi interakciók  (Like-ok/megosztások/hozzászólások) számát.

A közösséget érintő esemény/ünnep

A Ferrero Rocher anyák napi képe:

The 7 best photos to post on Facebook
A Coca-Cola amerikai elnökválasztási kampányával kapcsolatos képe:The 7 best photos to post on Facebook

A megszokottól eltérő termékképek

The 7 best photos to post on FacebookThe 7 best photos to post on Facebook

Terméked a valóságban, avagy a vásárlói képek ereje

The 7 best photos to post on Facebook

Vizualizált mondások, okosságok

Egy másik anyák napi kép:The 7 best photos to post on Facebook

Vicces fotók - sokszor bejön

The 7 best photos to post on Facebook
The 7 best photos to post on Facebook



2013-06-09

Facebook, Twitter, Pinterest - a legjelentősebb e-kereskedelem generáló közösségi média oldalak

A Business Insider egy friss tanulmánya szerint továbbra is nő a közösségi médián keresztül realizált e-kereskedelmi vásárlások aránya. 2012-13-as adatokat elemezve továbbra is a legjelentősebb e-kereskedelmi vásárlást generáló közösségi médium a Facebook (35,9%), második a Twitter (19,6%), harmadik a Pinterest (15,1%). A kutatás az emailt is közösségi csatornának tekinti - a közösségi csatornák közül emailen keresztül történt az e-kereskedelmi vásárlások 15,7%-a. A Google+ csupán az ötödik (6,3%), a  Tumblr a hatodik (1,9%) legjelentősebb közösségi médium ebből a szempontból.

Forrás: Business Insider

2013-06-01

Internet trendek 2013 - KPCB jelentés (117 oldal)

Az Amazon, a Google, a Twitter és a Zynga befektetőjeként és főként a digitális és zöld technológiai ipari befektetéseiről ismert KPCB legújabb (117 oldalas!) jelentése a nemzetközi internetpiaci trendekről.

Néhány világpiaci trend röviden:

  • továbbra is növekvő internethasználat;
  • növekvő videó- és képmegosztás;
  • a közösségi élménymegosztás növekvő szerepe a mindennapi életben; 
  • az interneten megosztott információk robbanásszerű növekedése;
  • a közösség tagjait segítő információmegosztó oldalak szerepének növekedése (pl. Waze, Yelp);
  • a magyarok kevesebb mint 10%-a oszt meg rendszeresen a közösségi médián keresztül élményt - a világátlag 24%;
  • mobil internet forgalom rohamos növekedése;
  • kiaknázatlan a mobil hirdetési piaci;
  • továbbra is növekvő okostelefon penetráció (Magyarország nincs az első 30 ország között);
  • mobiltelefon használati szokások;
  • új technológiai ciklus: hordható számítástechnikai eszközök (?);
  • QR (és egyéb) kódhasználat növekedése;
  • a számítástechnikai szakemberek iránti növekvő munkaerőpiaci kereslet...




Az előadás anyaga megtekinthető, illetve a "Slideshare-en le is tölthető.

Forrás: KPCB
 

LinkedIn + levélírás

Nevezd meg! Ne add el!

Creative Commons License Gárdos Attila "A közösségi média vállalati alkalmazásáról" című műve Creative Commons Nevezd meg!-Ne add el! 2.5 Magyarország Licenc alatt védve.